

Nas vylet sem zacal nocnim vlakem a prejezdem z Hanoie do mestecka, odkud nas busik vyvezl do vysky jako je priblizne Snezka, seznamili jsme se s pruvodcem, provedli dalsi dietu naseho batohu a vyrazili.
Za ty ctyri dny jsme usli podle meho cca 40-50 km v narocnejsim terenu. Nahoru, dolu, nahoru zase nahoru a zase dolu. Videli jsme hodne zajimavych veci a muzeme premyslet o desitkach podnetu, ktere nam tenhle vylet prinesl.

Musim pochvalit Barunika, ktery i kdyz toho nekdy mela plny brejle (ty potapecsky, co v nich nekdy krajim cibuli), tak to statecne usla. Je to urcite i zasluha toho, jak jsme ji doma trenoval, nez jsme jeli (cca. 2 mesice a fyzicky sla hodne nahoru) a toho jak jsme v Praze slapali pesky kde se dalo. Teren se sice neda srovnat, ale stejne.
Vsude kolem jsou masivni hory, hodne strme a vsude kolem jsou na nich videt terasy a ryzova pole. To tak lahodi oku - tvary, barvy, struktury. Uzasna podivana, oproti treku v thajsku je to o 100 % zelenejsi, naprosto jine.
Na polickach pracuji buvoli, nebo tam jen tak lezi a odpocivaji po namaze, pripadne vidite, jak se tam lopoti malinke postavicky s motykami a mlati do pudy a kamenu. Ve zvlastni symbioze tu take ziji kachny, tim jak tady zavlazuji ryzi,tak delaji vlastne spousty jezirek a tam si pak ty kachny uzivaji.
U nas v Evrope si zemedelci porad na neco stezuji, kdyz to neni pocasi (je moc horko, je moc zima, moc prsi, malo prsi), tak na neco jineho. Zaplatme jim vylet do Sapy, at tady rok pracuji a pestuji ryzi. Budou vdecni za kazdy rovny kousek pudy az se vrati ! Tady to je fakt strasna, namahava a manualni drina.
Videli jsme jak se ryze sazi, jak se obdelavaji policka a jak se tvori.



Porovnejte s tim, jak se v zapadni civilizaci udajne prodlouzila delka zivota, hahahahaha. Zijeme vicemene stejnou dobu, ale za cenu, ze nas zivot udrzuji leky a rozhodne nejsme tak aktivni v pozdnim veku. Mala odbocka - cetl jsem, ze na pousti Kalahari se lide, kteri tu ziji v neuveritelne tvrdych podminkach, dozivaji bezne 80 let. Kalahari je jedno z nejhorsich mist na zemi pro ziti a stejne, primitivni kmen se dozije stejneho (ba casto vyssiho) veku jako lide u nas, ale bez leku, komfortu a 'idealnich' podminek. Namet k zamysleni, jak 'kvalitni' je nas zapadni zpusob zivota a jak 'pokrocila' je nase civilizace.

Za hezkou divku se plati vic buvolu, takze je potreba ji 'zaplatit', pokud hosik nema buvola, tak musi zustat s rodinou nevesty a pracovat u nich na poli.
Je tu vsude spousty rozlicnych hmyzu, kam se clovek podiva neco leze, bzuci, spi, zere neco jineho, klade vajicka atp. Jsou tu opravdu velke a povedene kousky, brouci jako pul moji dlane, veliky barevni motyli, svetlusky (nevidel jsem svetlusku snad od te doby, co jsem byl coby prcek na Silbachu) co blikaji jak mala MagLite, chlupate a barevne mury (ve vetru jim povlavaji chloupky kdyz spi), pavouci velci jak moje dlan a s nohama jak moje prsty (videli jsme jednoho a celkem rychle ho zabili, asi neni moc pratelsky), cikady. Nevim jak a kdo vymyslel neco jako 'cikady romanticky zpivaly', tady je presnejsi 'cikady rvaly jako krava'. Kdyz nervaly cikady nebo podobne priserky (coz bylo celou noc), tak rvaly zaby v ryzovych polickach (opet celou noc), kolem treti ranni zacaly kokrhat mistni popleteni kohouti (a koncili kolem desate rano, asi jsou kazdy z jineho casoveho pasma).

Treti den jsme uz jenom s pruvodcem udelali velky kruh pres ruzne vesnice a kopce, zadni dalsi turisti, zadni prodejci zbozi, jenom my, Thao, buvoli a mistni rolnici. Ctvrty den jsme asi hodinu slapali do kopce, batohy na zadech, vedro, ale uz jsme vedeli, ze za chvilku to konci a pojedeme dzipem (dzip je mimochodem rusky, stary 40 let, ale jezdi po zdejsich necestach jako bajny cinsky drak).


K jidlu jsme meli mistni dobroty, nekdy az moc mistni a jak ubyvalo jinych turistu a my se vic poznali s Thaem, menilo se i jidlo, takze dneska rano uz k snidani nebyly palacinky s cokoladou a bananem, ale seriozne ryze, buffalo (buvol), maso a buvoli slanina, bambus, malinky ricni rybicky, coz jedla i rodina s nami. Normalne jsme vzdycky jedli s rodinou, jenom snidani ne.

Vcerejsi vecere byla vic mistni, protoze s rodinou jsme byli jenom ja a B. Byla kachna s ruznou zeleninou, ale uplne jinak nez jak to zname z Cech. Snedli jsme ji celou, doslova, zadny vybirani jako ze jenom maso - vsechny vnitrnosti, vajicka, co byla vevnitr, krev... Bylo to zase hodne talirku a misticek s ruznymi chody, kachna samotna byla nejak uvarena a nasledne ji celou, jak byla nasekali na prouzky, s kuzi, kostmi. Maso bylo dost tuhe a zas tak moc ho nebylo, ale snazili jsme se a kousali do vseho co slo. Zbytek sel na podlahu, kde se o to velice rychle postarala hubena kocka nebo pes Mike (ac se jmenem, stejne ho drive ci pozdeji zbasti, jak nas Thao ujistil). Jinak jsem pro ne byl 'Pitr-big-eater', velky jedlik, vzdycky jsem jedl nejdele a v porovnani s nimi jsem toho asi snedl nejvice (no prirozene, jsem asi 2x vetsi).
Ke zviratum se chovaji jinak hezky, videl jsem nasi domaci pani, jak nezne odnesla hnusnou housenku do housti (neslapala po ni jak zbesila,jak by to v panice udelalo hodne nasich), potom jednou do ni naboural mega-brouk a ona ho zas nabrala na list a odnesla stranou, berou to evidentne jako soucast, nesnazi se je hned nejak sprajovat, zabijet ruznymi pripravky a mlatit je placackami.
Buvoli pro ne pracuji na poli, ale nijak je nebiji, ani nepretezuji. Kdyz je buvol na poli, tak ma takove opratky z provazu, a oni na nej ruzne mlaskaji a on se podle toho sine. Pak ma den nebo dva pauzu a jenom se povaluje ve vode, v bahne a lebedi si.

Thao jednou sebehnul takovy kopecek a jak dupal, tak vyplasil asi 5 buvolu, kteri polekane vyskocili ze svych bahennich lozi. Jak byli nalozeni v tech budoucich ryzovych terasach, vubec nebyli videt a vypadalo to legracne, kdyz pred Thaem couvali (Thao ma v ramenou asi 20 cm a je o 2 hlavy mensi nez ja). Thaovi je 28 let, bez manzelky, coz je tady zvlastni, ale rika ze setri (asi na svatebniho buvola). Telo ma jak 14ti lety klucik, ale cvici, rikal mi, ze udela 7 kliku :o). Ted ale bez usmevu, taky udela 20 drepu na jedne noze...
V prubehu naseho vyletu nam Thao ukazoval ruzne veci ( ruzne kvety, brouky, jesterky, rostliny) a pokud to nebylo jedovate vzdycky poznamenal 'You can eat it, it's good' (muzes to snist, je to dobre). Ale fakt vsechno od cikady, pavouka po kvet bananu.

Sli jsme z jednoho vyletu s legracnim anglicanem, hralo si tam par roztomilych stenat a on rikal 'let's name them quick' (rychle,pojmenujme je :o). Obavam se, ze to stejne nepomuze..

Žádné komentáře:
Okomentovat